top of page
Виртуалното злато
 
 
Според някои криптовалутите са разплащателната система на бъдещето. Според други са поредното безумие, което ще залезе така бързо, както се е появило.
 
При всички случаи можем да се сдобием с малко биткоини сега докато все още е лесно и на изгодна цена

BitCoin

За първи път терминът биткойн се споменава в статия, написана от човек (или група от хора) с псевдонима Сатоши Накамото, в която се описва системата BitCoin.

 

Днес освен BitCoin съществуват FeatherCoin, FedoraCoin, InfiniteCoin,  Litecoin, Earthcoin, WorldCoin и др., но Биткоините (BTC) си остават първата, най-стойностна и най-добре приетата криптовалута в света.

 

Какво е BitCoin?

BitCoin е платежна интернет услуга с отворен код, криптовалута чрез която се извършват финансови операции в партньорската мрежа (peer-to-peer). Това става бързо, анонимно и без такси.

 

Сам по себе си биткойнът представлява закодирана цифрова поредица, която отговаря на определени математически условия, не подлежи на фалшификация и е непроследима. Можете да си го представите като виртуална жълтица.

 

Думата биткойн произлиза от английските думи bit – единица информация, и coin – монета. Това е виртуална валута и самата природа на BTC не позволява той да бъде управляван централизирано или по начин познат на съществуващата фискална и банкова система в света. Биткойните могат да се обменят чрез компютър или смартфон на местно и международно ниво без финансова институция посредник. Биткойн не се управлява като типичните валути – тя няма централна банка или централна организация.

 

Биткойн е най-широко използваната алтернативна валута и е приемана от различни търговци и услуги в международен план. Към април 2013 г. паричната биткойн база се оценява на над 1 млрд. долара. Големите колебания на биткойн стойността в долари обаче водят до критики по отношение на икономическата устойчивост и легитимност като валута. В някои държави дори са забранени. В други среди обаче е заложена вярата, че това е валутата на бъдещето и е реална опастност за сега действащата порочна банкова система, а това не се харесва на много влиятелни хора

.

Каква стойност има?

От момента на създаването си до сега биткойнът е увеличил стойността си спрямо щатския долар над един милион пъти, като пика си достига през ноември 2013, когато FBI в САЩ изземва и унищожава (дали?) над 3% от биткойните в обращение. Следва скок в цената от $200 на $1100 и това носи на биткойна още по-голяма популярност.

За м. март 2014 курсът е в рамките $600-700, а през м. май 2014 в рамките на $450-480 Падането според анализаторите се дължи на проблемите, които има най-голямата биткойн борса Mt.Gox. От юни до август 2014 е между 500 и 600 USD

 

Eдин биткойн се дели на 100 млн. по-малки единици, наречени "сатоши".

1,00000000 = 1 BTC = $500,00 (примерно)

0,00100000 = 1 mBTC (milliBTC) = $0,50 десетичната запетая се мести с три знака

0,00000100 = 1 µBTC или uBTC (microBTC) = $0,0005 десетичната запетая се мести с още три знака

0,00000001 = 1 satoshi = $0,000005 десетичната запетая се мести с два знака. Или 100 000 сатоши = $0.50

 

По-подробна информация ще намерите в българския сайт-борса, в който можете да следите курсовете и всичко останало за BTC и криптовалутите. Тук можете да купувате и продавате своите биткоини bitcoini.com

Къде се съхраняват?

Вашите биткойни се съхраняват в биткойн портфейл, който можете да създадете като изтеглите и инсталирате необходимия софтуер на своя компютър. Представлява програмка, която създава и ви помага да оперирате със своя BTC портфейл.

Изтеглете я от тук: MultiBit

Можете и да използвате някой от сайтовете, които предлагат тази услуга. Ето един сигурен такъв: BlockChain - предлага и много допълнително инфо и статистики.

Получавате уникален код - поредица от над 30 символа, който е и вашият биткойн адрес и подпис при разплащанията. Желателно е периодично да си правите бекъп в случай на непредвидени ситуации. Паролата не се въстановява, за това се уверете че я знаете или я запишете някъде.

 

От къде се получават?

Биткойните се добиват от т.нар. „копачи” или „миньори”, които с мощни компютри решават поредица от свръхсложни математически уравнения. При всеки успешно преминат етап на изчисление на масив от големи числа (т. нар. хеширане) се получават по 25 монети които се разпределят пропорционално между всички участници, които са обикновени хора от целия свят. Това става все по-трудно. Общото количество в обращение се увеличава до достигането на твърд общ лимит от 21 млн. биткойна през 2140 г. 

С биткойни можете да се сдобиете и като си ги купите в някой от сайтовете-борси по курса за деня  или по начина, който ви предлагам аз: безплатно!

Има Pay-To-Click сайтове, които плащат в биткоини. Такъв е BTCcircle - вижте тук Има също биткойн-казина, букмейкъри и др. но аз ще ви предложа сайтове, които ще ви дават биткоини без да правите почти нищо. Не очаквайте да получите някаква умопомрачаваща сума, но пък за сметка на това е без усилия.

freebitco.in 

Просто пишете капчата (кода от картинката) и печелите от 0,0000055 до 0,550000 BTC. Можете да правите това отново след един час и отново и отново. Спечеленото автоматично се прехвърля във вашия портфейл всеки понеделник, ако сте включили опцията Autopay

Също така имате възможност да умножите печалбата като залагате спечеленото или част от него на игра „по-малко от/по-голямо от” с числа от 1 до 10000 на принципа на ези/тура

 

Има и много други сайтове, ако имате време и желание да печелите безплатни коини. Ето още един полезен сайт, в който можете да научите и следите всичко свързано с биткойните и да ви насочи към други, от които можете да печелите:

Още за BTC и как да ги печелите - научете ТУК

bottom of page